Kuchnia japońska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni świata. Bez wątpienia wpływ na spopularyzowanie kuchni japońskiej miały jej niezwykle walory zdrowotne. Okazuje się, że jest ona jedną z najzdrowszych kuchni świata. Japończycy są narodem, w którym problem otyłości i wysokiego cholesterolu praktycznie nie istnieje. Wszystko to za sprawą specyficznych sposobów na obróbkę produktów spożywczych, a także skoncentrowanie swojej diety wokół niezwykle bogatych w witaminy i składniki odżywcze owoców morza. W Europie najpopularniejszym daniem kuchni japońskiej niezmiennie jest sushi. Knajpki serwujące tą rodzimą, japońską potrawę, pojawiły się również w naszym kraju i od razu zaskarbiły sobie grono lojalnych klientów. Co jednak warto wiedzieć o sushi zanim chwycimy za pałeczki?
Sushi – podstawowe informacje
Czy wiedzieliście, że samo danie jakim jest sushi powstało całkowicie przez przypadek? Otóż pierwszy raz, by ryby się nie psuły, przekładano je na przemian z warstwą ryżu nasączonego w occie. Warto także uwzględnić fakt, że rozwinięte na potęgę odpowiedniki japońskich restauracji, które powstały w Europie tak naprawdę nie serwują w sposób tradycyjny tego japońskiego przysmaku. Szczególnie w naszym kraju, możemy spotkać się z połączeniem kuchni fusion, a także sushi, z tego powodu często takie knajpki nazywane są fushion sushi. Dodatkowo niezbędna jest wiedza na temat samego znaczenia słowa sushi. Otóż w dokładnym tłumaczeniu z języka japońskiego, słowo to oznacza “kwaśny ryż”, który można było uzyskać po skropieniu go właśnie octem. Czy wiedzieliście również, że cechą charakterystyczną sushi wcale nie jest surowa ryba? Okazuje się, że po pierwsze, wcale nie musi być ona surowa, a po drugie najważniejszy w sushi jest ryż, który przygotowywany jest tylko i wyłącznie ze specjalnej odmiany, która doprawiana jest obficie octem ryżowym. Kolejną ciekawostką jest fakt, że przy jedzeniu sushi obowiązuje odpowiednia etykieta. Wcale nie oznacza to, że te ryżowe rolki musimy spożywać pałeczkami. Jeśli nie potrafimy się nimi elegancko posługiwać, równie dobrze do jedzenia sushi możemy wykorzystać własne ręce- w Japonii jest to nawet bardziej wskazane, niż dobrze nam znane jedzenie pałeczkami. Jedyne co jest zabronione to używanie sztućców, a w szczególności krojenie sushi nożem.
Dodatki do sushi
Zwykle sushi serwuje się w towarzystwie marynowanego imbiru, a także sosu sojowego. Zwykle sam imbir uważany jest jedynie za ozdobę i pomijany. Jest to ogromnym błędem, gdyż jego głównym zadaniem jest oczyszczenie, a następnie pobudzenie kubków smakowych pomiędzy kolejnymi kęsami tego japońskiego przysmaku. Warto również pamiętać, że popijanie wody czy innych napojów podczas spożywania sushi nie jest wskazane. Niemniej jednak, jeśli zostanie nam do sushi zaserwowana zielona herbata, wino ze śliwek lub napój aloesowy, to jest to jak najbardziej dozwolone. Sos sojowy dodawany do sushi ma na celu zastąpienie tradycyjnej soli kuchennej, która podczas przyrządzania tego dania nie jest wykorzystywana. Jeśli jesteście w typowo japońskiej restauracji, to warto pamiętać, że siorbanie podczas popijania jest odbierane jako aprobata dla kucharza.
Więcej informacji
Restauracja sushi w Warszawie – zobacz więcej na stronie Gold Sushi – poznaj wyjątkowe zestawy.
Więcej z tej kategorii
Jak wybrać Agencję Marketingową?
Przejazdy do Holandii – gdzie najlepiej?
Siatki hodowlane – jak wybrać właściwą?