14 czerwca, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Czas zbiorów marchwi – jak i kiedy zbierać marchew w ogrodzie?

Marchew jest łatwa w uprawie w ogrodzie o głębokiej, luźnej glebie i jak można się domyślić po nazwie, jest bogata w beta karoten. Porcja pół szklanki dostarcza czterokrotność zalecanego dziennego spożycia (RDA) witaminy A w postaci beta karotenu. Uprawa i zbiory marchwi to świetny sposób na wykorzystanie jej wartości odżywczych.

W łagodnym klimacie można uprawiać tę pożywną roślinę prawie przez cały rok, sadząc kolejne rośliny i stosując ciężką ściółkę, aby chronić marchew przed zimowymi temperaturami. Jeśli gleba jest twarda lub ciężka, uprawiaj krótkie odmiany, aby jak najlepiej wykorzystać czas zbiorów marchwi.

Jak rozpoznać, kiedy marchew jest gotowa do zbiorów?

Wiedza o tym, kiedy marchew jest gotowa do zbiorów, jest ważna dla uzyskania dobrych plonów. Po pierwsze, sprawdź na opakowaniu nasion, ile dni potrzebuje wybrana przez Ciebie odmiana marchwi, aby dojrzeć.

Małe marchewki są zazwyczaj gotowe do zbiorów po 50-60 dniach od daty zasadzenia. Dojrzałe marchewki potrzebują kilku tygodni więcej i są zazwyczaj gotowe za około 75 dni. Większość marchewek jest gotowa do zbiorów, gdy ramiona mają średnicę od 1 do 2 cm., ale znów, istnieje wiele różnic w zależności od odmiany.

Jak zbierać marchew?

Teraz, gdy już wiesz, kiedy zbierać marchewki, będziesz chciał poznać najlepszą procedurę, jak je zbierać z ogrodu. Chwytanie liści i pociąganie za nie często skutkuje garścią liści bez przyczepionej do nich marchewki. Przed zbiorem marchwi warto spulchnić glebę widłami ogrodowymi. Odcinamy zielone wierzchołki 6 do 12 mm. od góry marchwi, a korzenie płuczemy i suszymy przed przechowywaniem.

Podejmując decyzję o terminie zbioru marchwi, należy rozważyć, ile można jej zużyć w okresie od dwóch do czterech tygodni. Zimą marchew można pozostawić w gruncie przez dodatkowe cztery tygodnie, a nawet dłużej. Upewnij się, że zebrałeś ostatnie marchewki, zanim ziemia zamarznie na dobre.

Kiedy nadejdzie czas zbiorów marchwi, należy mieć na uwadze plan jej przechowywania. Czyste marchewki z usuniętymi zielonymi wierzchołkami przechowuj w pojemniku na warzywa w lodówce przez dwa do czterech tygodni. W wiadrze z piaskiem w chłodnej piwnicy marchew będzie przechowywana przez kilka miesięcy. Nie przechowuj marchwi w pobliżu jabłek lub gruszek. Te owoce wytwarzają gaz, który powoduje, że marchew staje się gorzka. Marchew można również konserwować, zamrażać lub marynować w celu dłuższego przechowywania.