Szkodniki drewna stanowią duży problem dla użytkowników obiektów zabytkowych wykonanych z drewna. Mogą również żerować na drewnie starych i antycznych mebli. Najczęściej jednak spotyka się je na poddaszach i dachach. Więźba dachowa szczególnie narażona jest na działanie szkodników. Żeruje na niej Spuszczel Pospolity, ale i inne owady z rodziny kózkowatych.
Jak pozbyć się korników? Korniki można tępić różnymi metodami. Najlepsze są środki o dużej silne przenikania w głąb drewna. Można je aplikować poprzez nakłuwanie i wstrzykiwanie środka w drewno. Możliwe jest również rozprowadzanie preparatu pędzlem na powierzchni albo spryskanie jej środkiem owadobójczym.
Najlepszy efekt uzyskuje się z działania pyretoidów, takich jak deltametryna, pyretryna, tetrametryna, cyphenotryna i alfa-cypermetryna. Niekiedy użycie tych preparatów nie gwarantuje powodzenia w pozbyciu się problemu korników żerujących w strukturze drewna. Najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z metody XILIX Gel. Wystarczy, że spryska się tym środkiem wszystkie elementy drewniane. Nie ma potrzeby uporczywego wcierania preparatu w drewno. Samoczynnie przenika do środka i działa bardzo skutecznie. Metoda XILIX Gel powinna być profesjonalnie realizowana przez specjalistów odpowiednio do tego przeszkolonych. Indywidualne aplikowanie preparatu na drewno może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Środki owadobójcze posiadają organiczną skuteczność. Zależy to od stopnia zainfekowania drewna przez szkodniki. Jeżeli drewno jest mocno zżarte przez Spuszczela Pospolitego, Kornika Drukarza czy innego owada, należy sięgnąć do metod najbardziej skutecznych. Fumigacja, czyli zagazowanie fosforowodorem szkodników gwarantuje 100 proc. powodzenie. Metoda specjalistyczna, inwazyjna, jednak pozwala na pozbycie się korników na długi okres czasu.
Więcej z tej kategorii
Jak wybrać Agencję Marketingową?
Przejazdy do Holandii – gdzie najlepiej?
Siatki hodowlane – jak wybrać właściwą?