14 czerwca, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Drzewo figowe z małymi owocami

Nie ma to jak ugryzienie dużej, słodkiej, soczystej figi. Jeśli masz szczęście mieć drzewo figowe w swoim domowym ogrodzie, to na odwrót, nie ma nic bardziej smutnego niż małe, niejadalne figi na drzewie. Jakie są więc powody, dla których warto mieć figę z małymi owocami?

Dlaczego moje drzewo figowe wydaje małe owoce?

Figi są wyjątkowe wśród owoców. W przeciwieństwie do większości owoców, które składają się z jadalnej, dojrzałej masy, figa jest w rzeczywistości odwróconym kwiatem, którego męskie i żeńskie części są zamknięte w tkance łodygi. Po osiągnięciu dojrzałości, figa zawiera resztki tych części kwiatowych, w tym to, co najczęściej nazywamy nasionami. To właśnie te „nasiona” nadają fidze niepowtarzalny smak. Figa jest na szczycie, gdy owoc jest duży, pulchny i soczysty, tak więc gdy drzewo figowe produkuje małe figi, jest to problem. Niektóre odmiany drzewa figowego przynoszą mniejsze owoce, więc jeśli chcesz mieć duże figi, spróbuj posadzić inną odmianę, na przykład „Brown Turkey”, która przynosi jedne z największych owoców wśród odmian. Drzewa figowe mają płytkie systemy korzeniowe, które są wrażliwe na stres. Zbyt gorąca, sucha pogoda i brak nawadniania z pewnością spowoduje, że figi będą zbyt małe lub nawet doprowadzą do opadania owoców lub zmniejszenia plonów.

Jak zerwać małe figi z drzewa?

Jeżeli owoc figowca jest mały, są rzeczy, które można zrobić – głównie w formie zapobiegania. Aby zapobiec tej sytuacji, należy pamiętać o ściółkowaniu wokół drzewa, być może nawet umieścić pod ściółką wąż ogrodowy, który będzie ją nawadniał.

Figi będą tolerowały większość rodzajów gleby, pod warunkiem, że będzie dobrze zdrenowana. Słaby drenaż zmniejsza ilość tlenu dostępnego dla drzewa i może powodować, że figi są za małe, owoce nie dojrzewają lub po prostu opadają. Należy unikać miejsc, w których woda stoi dłużej niż 24 godziny. Należy sadzić drzewa figowe w miejscach maksymalnie nasłonecznionych, aby uzyskać dobre zbiory owoców i unikać drzew figowych, które rodzą małe figi. Potrzebne jest tylko minimalne nawożenie; wiosenne zastosowanie nawozu dla drzew do ziemi i kilka razy w ciągu lata dla fig doniczkowych. Mówiąc o figach doniczkowych. Figi bardzo dobrze rosną w pojemnikach, które hamują wzrost ich korzeni i pozwalają na przekazanie większej ilości energii na kwitnący zestaw owoców. Potrzebują częstszego podlewania niż te uprawiane bezpośrednio w ziemi ogrodowej. Figi sadzone w pojemnikach powinny być przesadzane, a rośliny przycinane co dwa do trzech lat, aby uzyskać grube owoce i uniknąć zbyt małych owoców. Figi doniczkowe należy przynosić do środka późną jesienią i przezimować w chłodnym miejscu, utrzymując jednocześnie wilgotność gleby. Po ustąpieniu zagrożenia mrozem należy przenieść figi z powrotem na zewnątrz do południowego miejsca ekspozycji. Na koniec należy zakupić odmianę samozapylającą, która nie wymaga zapylania krzyżowego. Albo, jeśli masz męskie drzewo figowe, posadź w pobliżu przyjaciółkę, aby umożliwić zapylenie przez pszczoły miodne. Pomoże to w uzyskaniu dobrego zestawu owoców.