14 czerwca, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Jak uprawiać marchew – uprawa marchewki w ogrodzie

Jeśli zastanawiasz się jak uprawiać marchew, powinieneś wiedzieć, że najlepiej rośnie ona w niskich temperaturach, takich jak te, które występują wczesną wiosną i późną jesienią. Temperatura w nocy powinna spadać do około 13 stopni Celsjusza, a w ciągu dnia powinna wynosić średnio 24 stopnie Celsjusza, aby uzyskać optymalny wzrost. Marchew rośnie w małych ogrodach, a nawet na rabatach kwiatowych, może też akceptować odrobinę cienia.

Jak uprawiać marchew?

Przy uprawie marchwi należy usunąć z powierzchni ziemi śmieci, kamienie i duże kawałki kory. Drobne kawałki materiału roślinnego można wymieszać z glebą w celu jej wzbogacenia.

Zacznij od gleby, która pomoże marchewce zdrowo rosnąć. Kiedy uprawiasz marchewkę, ziemia powinna być piaszczystą, dobrze zdrenowaną gliną. Ciężkie gleby powodują, że marchew dojrzewa powoli, a jej korzenie stają się nieatrakcyjne i chropowate. Pamiętaj, że gdy uprawiasz marchew, ziemia skalista prowadzi do słabej jakości korzeni.

Przegrzeb i okop teren, na którym będą sadzone marchewki. Upewnij się, że ziemia jest spulchniona tak, aby zmiękczyć i napowietrzyć glebę, co ułatwi uprawę marchewki długo i prosto.

Sadzenie marchewki

Marchewki sadzimy w rzędach, które są oddalone od siebie o 30-60 cm. Nasiona powinny być sadzone na głębokości około 0,7 cm., w odległości od 2,5 do 5 cm.

Hodując marchew w ogrodzie, będziesz z niecierpliwością oczekiwał na pojawienie się pierwszych roślin marchwiowych. Kiedy rośliny mają 10 cm. wysokości, przerzedź je do 5 cm. Może się okazać, że niektóre marchewki są rzeczywiście wystarczająco duże, aby można było je zjeść.

Będziesz chciał, żeby marchewki były wolne od chwastów. Jest to szczególnie ważne, gdy są małe. Chwasty zabiorą marchewce składniki odżywcze i spowodują jej słaby rozwój.

Jak zbierać marchewki?

Marchewki rosną nieprzerwanie po ich zasadzeniu. Nie potrzebują też zbyt wiele czasu, aby dojrzewać. Pierwszy zbiór można rozpocząć w połowie wiosny po ustąpieniu zagrożenia mrozem i kontynuować sadzenie nowych nasion co dwa tygodnie w celu uzyskania ciągłych zbiorów przez całą jesień.

Zbieranie marchewki można rozpocząć, gdy ma ona wielkość palca. Można jednak pozwolić im pozostać w ziemi do zimy, jeśli dobrze ściółkuje się ogród.

Aby sprawdzić rozmiar Twojej marchwi, delikatnie usuń trochę ziemi z wierzchołka korzenia i sprawdź jego wielkość. Aby zebrać plony, delikatnie wyjmij marchew z ziemi.