15 września, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Moja marchew się nie rozwija – rozwiązywanie problemów z uprawą marchwi

Marchew to jedno z najpopularniejszych warzyw, zarówno gotowanych, jak i świeżych. W związku z tym jest również jedną z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach. Prawidłowo wysiana jest dość łatwa w uprawie, ale nie oznacza to, że nie napotkasz problemów z jej uprawą. Jednym z najczęstszych problemów w uprawie marchwi jest zapuszczenie korzeni lub przerośnięcie korzeni. W poniższym artykule skupiamy się na tym, jak sprawić, by marchew rosła prawidłowo.

Pomocy, moje marchewki nie rozwijają się!

Istnieje kilka powodów, dla których marchew nie tworzy korzeni. Przede wszystkim mogła zostać zasadzona, gdy było zbyt gorąco. Marchew najlepiej kiełkuje, gdy temperatura gleby wynosi od 13 do 24 stopni Celsjusza. Jeśli jest cieplej, nasiona mają problemy z kiełkowaniem. Ciepłe temperatury powodują również wysychanie gleby, co utrudnia kiełkowanie nasion. Aby pomóc w utrzymaniu wilgoci, należy przykryć nasiona ściętą trawą lub podobnymi materiałami albo osłoną rzędową.

Jak sprawić, aby marchew rosła prawidłowo?

Bardziej prawdopodobnym powodem, dla którego marchew nie tworzy się dobrze lub nie rośnie, jest ciężka gleba. Ciężkie, gliniaste gleby nie pozwalają na wykształcenie się korzeni o dobrej wielkości lub powodują ich skręcanie. Jeśli gleba jest gęsta, przed sadzeniem należy ją rozluźnić poprzez dodanie piasku, rozdrobnionych liści lub dobrze zgniecionego kompostu. Należy uważać na zbyt dużą ilość kompostu bogatego w składniki odżywcze. Nadmiar azotu jest świetny dla niektórych upraw, ale nie dla marchwi.

Trudności z ukorzenianiem się roślin marchwi mogą być również wynikiem zbytniego zagęszczenia. Marchew należy wcześnie przerzedzić. Tydzień po siewie należy przerzedzić siewki na odległość 2,5-5 cm. Kilka tygodni później należy ponownie przerzedzić marchew na 7,5-10 cm.

Brak wody może również powodować brak rozwoju korzeni marchwi. Niedostateczna ilość wody powoduje płytki rozwój korzeni i stresuje rośliny. Na większości gleb należy podlewać obficie raz w tygodniu. Gleby z przewagą gleb piaszczystych powinny być podlewane częściej. W okresach długotrwałych upałów i suszy należy podlewać częściej.

Wreszcie, węzłowe nicienie korzeniowe mogą powodować deformacje marchwi. Badanie gleby pozwoli sprawdzić obecność nicieni. Jeśli są one obecne, konieczne może być solaryzowanie gleby poprzez poddanie jej działaniu ciepła słonecznego za pomocą folii w miesiącach letnich. W przypadku braku solaryzacji gleby, przenieść uprawę marchwi do innego miejsca w następnym sezonie wegetacyjnym.