Perfekcyjnie przejrzyste szyby samochodowe to nie tylko gwarancja komfortu i doskonałej prezencji pojazdu, ale zwłaszcza większe bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy. Z pozoru niewielkie rysy i pęknięcia na szybach czołowych mogą powiększyć swoją powierzchnię i stać się dużym utrudnieniem podczas prowadzenia samochodu.
Dlaczego warto wybrać się na zabieg polerowania szyb?
Szkło z czasem zużywa się, a na jego powierzchni tworzą się mikrorysy. Wszelkie uszkodzenia stają się problematyczne zwłaszcza na przedniej szybie samochodu, aczkolwiek na uszkodzenia narażone są też inne. Nie da się w skuteczny sposób uchronić przed powstawaniem rys na szybie, gdyż doprowadza do nich wiele czynników. Rysy i pęknięcia na szybach powstają między innymi przez:
- korzystanie z zużytych wycieraczek,
- pył, piasek, kamyczki uderzające o szklaną powierzchnię,
- stłuczki i wypadki samochodowe,
- czynniki atmosferyczne (grad, śnieg, deszcz),
- korzystanie ze szkodliwych kosmetyków samochodowych,
- niewłaściwe mycie pojazdu.
Warto przy tym pamiętać, że na początku rysy mogą być niezauważalne i mikroskopijne. Jednak z czasem mogą się one powiększać, staną się liczniejsze i osłabią strukturę całej powierzchni. Pęknięcia na szybach powodują załamywanie się światła, przez co jazda po zmroku czy w słoneczne dni staje się uciążliwa. Silnie zarysowana szyba gorzej odprowadza wodę, natomiast jazda podczas deszczu staje się niezwykle kłopotliwa. Polerowanie szyb jest rozwiązaniem wielu problemów z ich wyglądem i funkcjonalnością. Po takim zabiegu szkło staje się przejrzyste, doskonale gładkie i czyste. Przekonaj się jak wygląda profesjonalna usługa naprawa szyb budowlanych na wysokim poziomie.
Rodzaje uszkodzeń szyb samochodowych
Do uszkodzenia szklanej powierzchni dochodzi najczęściej wskutek uderzeń kamienia czy innych twardych materiałów. Często spotykane są zwłaszcza uszkodzenia punktowe. Na szybie zauważalne są pęknięcia przypominające rozetki, gwiazdki, półksiężyce czy też inne kształty. Wyróżnia się też pęknięcia na szybach wydłużone do 2 cm długości. Tego rodzaju defekty zdarzają się najczęściej, jeśli uderzenie występuje w pobliżu krawędzi szyby. Jeśli nastąpiło pęknięcie wzdłużne, wówczas należy czym prędzej naprawić usterkę.
Jakie pęknięcia szyby mogą zostać naprawione?
Innowacyjna technologia i nowoczesne narzędzia umożliwiają naprawienie niewielkich pęknięć oraz odprysków, dzięki czemu szyba wygląda praktycznie jak nowa i jest zdatna do dalszego użytkowania. To czy defekt może zostać wyeliminowany, zależy od jego rozmiaru. Jeśli średnica pęknięcia wynosi do 22 mm, wówczas można się go pozbyć. Ważne jest również to, aby rysa czy pęknięcia nie występowało w odległości mniejszej aniżeli 10 cm od brzegów szyby.
Skuteczna i bezpieczna naprawa szyb
Naprawa szyb powinna być wykonana przez profesjonalną firmę. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że jej dalsza eksploatacja będzie bezpieczna, a szyba odzyska utraconą funkcjonalność i dobry wygląd. Niewłaściwe polerowanie szyb może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Właśnie dlatego samodzielne naprawy są odradzane. Kierowca, starając się zredukować ubytek, może doprowadzić do utworzenia się bardziej rozległego pęknięcia liniowego. Warto podkreślić, że usuwanie szkody odbywa się małym kosztem i wymaga zostawienia pojazdu w rękach specjalistów jedynie na około pół godziny. Firma zajmująca się naprawą szyb okiennych (nie samochochodowych) to Clear View – sprawdź ofertę.
Więcej z tej kategorii
Jak wybrać Agencję Marketingową?
Przejazdy do Holandii – gdzie najlepiej?
Siatki hodowlane – jak wybrać właściwą?