14 czerwca, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Naucz się zachowywać nasiona marchewki

Czy można zachować nasiona z marchwi? Czy marchew w ogóle ma nasiona? A jeśli tak, to dlaczego nie widziałem ich na moich roślinach? Jak można ocalić nasiona marchwi? Sto lat temu żaden ogrodnik nie zadałby tych pytań, ale czasy się zmieniły – laboratoria zaczęły opracowywać nowe szczepy, a pakowane nasiona stały się normą.

Gromadzenie materiału siewnego w ogrodzie

W przeszłości powszechną praktyką wśród ogrodników kwiatów i warzyw było ratowanie nasion. Od marchwi, sałaty, rzodkiewki i innych drobnoziarnistych gatunków po większe nasiona fasoli, dyni i pomidorów, każdy ogrodnik trzymał w magazynie swoje ulubione nasiona, by móc je ponownie zasadzić lub handlować z przyjaciółmi.

Modernizacja dała nam hybrydyzację – hodowlę krzyżową. Wbrew ostatnim narzekaniom, niekoniecznie było to złe. Pozwoliło to rolnikom na uprawę większych ilości przy mniejszych problemach i bezpieczną wysyłkę produktów na duże odległości. Niestety, wiele z tych nowych szczepów poświęciło smak i konsystencję, aby sprostać tym wymaganiom.

Teraz wahadło postępu odchyliło się do tyłu. Wraz z ponownym pojawieniem się odmian warzyw, wielu ogrodników domowych wraca do przeszłości z rosnącym zainteresowaniem zbieraniem nasion z odkrytych przez siebie odmian smakowych.

Wskazówki dotyczące zachowania nasion marchwi

Zanim postawisz na ocalenie nasion marchwi z tegorocznych zbiorów, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest oryginalne opakowanie, w którym znajdowały się nasiona marchwi. Czy są to odmiany hybrydowe z oznaczeniem na opakowaniu? Jeśli tak, ratowanie nasion marchwi może nie być dobrym pomysłem, ponieważ nasiona hybrydowe nie zawsze są prawdziwe. Często wracają one do cech jednego z rodziców, a nie do połączenia obu. Hodowane marchewki mogą nie być dokładnie takie same jak te, które wyciągnięto z ziemi w zeszłym roku.

Z drugiej strony, jeśli jesteś gotowy poświęcić czas, możesz wykorzystać te hybrydowe rewersje do rozwinięcia własnej odmiany. Siej wszystkie nasiona z zapasów hybrydowych, a następnie wybierz cechy roślin, które najbardziej cenisz z tego siewu i zachowaj je do następnej kolekcji nasion. W końcu będziesz miał marchewkę, która najlepiej rośnie w twojej ogrodowej glebie i klimacie.

Po drugie, będziesz musiał oszczędzać nasiona z marchwi uprawianej w tym roku, w przyszłym. Marchewki są dwuletnie. W tym roku będzie rosnąć ich zielony i delikatny korzeń, ale nie zakwitnie aż do przyszłego roku. Podobnie jak nasze babcie i dziadkowie, będziesz musiał poświęcić korzeń z najlepiej wyglądającej rośliny na ratowanie nasion marchwi, aby zapewnić, że przyszłe uprawy będą miały te godne podziwu cechy.

Oszczędzając nasiona marchwi w drugim roku kwitnienia, należy pozwolić, aby główki nasion w pełni dojrzały na roślinie. Kiedy główki kwiatów zaczną brązowieć i wyschną, należy je ostrożnie przyciąć i umieścić w małej papierowej torbie, a następnie zostawić je w spokoju do zakończenia suszenia. Można również używać małych plastikowych pojemników lub szklanych słoików, ale należy zachować ostrożność. Ta sama hermetyczna pokrywa, która będzie chronić wysuszone nasiona, zatrzyma również wilgoć nie do końca wysuszonych główek i może prowadzić do spleśnienia nasion. Nie wysuszone pojemniki należy umieścić w bezpiecznym, suchym miejscu.

Po całkowitym wysuszeniu główek nasiennych i przyciemnieniu nasion należy szczelnie zamknąć pojemniki i energicznie wstrząsnąć, aby uwolnić nasiona. Etykietuj i przechowuj nasiona w chłodnym, suchym miejscu; im chłodniejsze przechowywanie, tym dłuższa żywotność nasion.

Nowoczesna technologia mogła zrabować część smaku i konsystencji żywności ogrodowej, którą spożywamy, ale dała również nowoczesnym ogrodnikom środki do przywrócenia smaku i różnorodności ich ogrodów. W Internecie istnieje kilka dobrych stron, na których można kupić nasiona kwiatowe, a także inne, na których dokonuje się wymiany nasion.