14 czerwca, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Przechowywanie marchwi na zimę – jak przechowywać marchewkę w ziemi?

Domowa marchew jest tak pyszna, że zupełnie naturalne jest dla ogrodnika zastanawianie się, czy istnieje sposób na przechowywanie marchewki tak, aby przetrwała ona zimę. Podczas gdy marchew może być zamrażana lub konserwowana, niszczy to satysfakcjonujące chrupanie świeżej marchewki, a często przechowywanie marchwi na zimę w spiżarni powoduje jej zgniliznę. Co by było, gdyby można było nauczyć się przechowywać marchew w swoim ogrodzie przez całą zimę? Zimowanie marchewki w ziemi jest możliwe i wymaga tylko kilku prostych kroków.

Oto kilka prostych kroków, dzięki którym będziesz mógł przezimować marchew w ziemi

Pierwszym posunięciem jest pozostawienie marchwi w ziemi do późniejszych zbiorów w zimie, aby upewnić się, że rabata ogrodowa jest dobrze odchwaszczona. Gwarantuje to, że podczas utrzymywania marchwi przy życiu, nie zachowa ona również chwastów na przyszły rok.

Następnym krokiem do przechowywania marchwi na zimę w ziemi jest silne ściółkowanie podłoża, na którym marchew rośnie ze słomą lub liśćmi. Należy upewnić się, że ściółka jest mocno dociskana do wierzchołków marchwi.

Należy pamiętać, że podczas zimowania marchewki w ziemi, wierzchołki marchewki w końcu umrą z zimna. Korzeń marchewki poniżej gruntu będzie w porządku, ale możesz mieć problemy ze znalezieniem korzeni marchwi. Przed ściółkowaniem możesz oznaczyć miejsca, w których znajduje się marchew.

Po tym, przechowywanie marchewki ogrodowej w ziemi jest tylko kwestią czasu. Kiedy potrzebujesz marchewki, możesz wyjść do swojego ogrodu i ją zebrać. Może się okazać, że marchew staje się słodsza w miarę postępu zimy, ponieważ roślina zaczyna się koncentrować na cukrze, aby pomóc sobie przetrwać zimno.

Marchewki można zostawiać w ziemi przez całą zimę, ale trzeba będzie zebrać je wszystkie przed wczesną wiosną. Gdy nadejdzie wiosna, marchew zakwitnie i stanie się niejadalna.

Teraz, gdy wiesz jak przechowywać marchew w ziemi, możesz cieszyć się świeżymi i chrupiącymi marchewkami domowej roboty prawie przez cały rok. Zimowanie marchewki jest nie tylko łatwe, ale także pozwala zaoszczędzić miejsce. Spróbuj zostawić marchewkę w ziemi na zimę w tym roku.