Marchew jest warzywem korzeniowym z charakterystycznym, długim, jadalnym korzeniem. Deformacja marchwi może być spowodowana różnymi problemami i dlatego też jej kształt może ulec rozwidleniu, wybrzuszeniu lub innemu zniekształceniu. Marchew ta jest zazwyczaj jadalna, chociaż jej rdzeń może stać się zdrewniały i lekko gorzki.
Jeśli marchew jest rozwidlona i zdeformowana, może to być związane z podłożem, owadami, a nawet chorobami. Dowiedz się, co powoduje te deformacje i jakie łatwe do zastosowania metody zwalczania są skuteczne.
Problemy z marchewką
Zdeformowana marchew jest nieestetyczna i mniejsza niż mogłaby być, gdyby nie występowały żadne problemy. Podczas gdy większość kłopotów z marchwią jest zwykle związana z owadami żującymi i drążącymi, najczęstszym powodem, dla którego marchew jest rozwidlona i zdeformowana jest niewłaściwa uprawa. Marchew jest łatwa w uprawie i rozwija się w wielu strefach w sezonie wegetacyjnym. Rośliny potrzebują dobrze spracowanej gleby z dobrymi organicznymi dodatkami i dużą ilością wody.
Marchew, która przedziera się przez zbitą lub kamienistą glebę, pęka i staje się zniekształcona. Marchew może również zostać zahamowana lub zdeformowana, jeśli zostanie posadzona zbyt blisko siebie. Upewnij się, że przed sadzeniem zapoznałeś się z informacjami zawartymi w opakowaniu nasion i zapewnij odpowiednią przestrzeń dla rozwoju warzyw.
Co powoduje deformacje u marchwi?
Pojawienie się zdeformowanych i rozdwojonych marchewek zazwyczaj zmusza ogrodnika do zastanowienia się, co powoduje deformacje. Zniekształcone marchewki są nie tylko wynikiem złej gleby, ale mogą być również wynikiem działalności guzaka lub choroby zwanej Phytoplasma aster.
Guzaki to prawie niewidoczne organizmy glebowe, których aktywność pokarmowa może powodować tworzenie się guzków na korzeniach roślin. Ponieważ marchew jest głównym korzeniem rośliny, guzki te zniekształcają i deformują warzywo.
Phytoplasma aster jest chorobą przenoszoną przez chmielowce i znajduje się na liście najczęstszych problemów marchwi. Choroba może przetrwać zimę w chwastach, a następnie przenieść się na inne rośliny żywicielskie. Gdy na korzeniach marchwi pojawi się nadmiar futerkowych korzeni na korzeniu głównym, a liście zżółkną, należy wyrwać rośliny. Choroba ta będzie się rozprzestrzeniać. Najlepiej nie sadzić roślin w tym rejonie przez co najmniej jeden sezon, chyba że przeprowadzi się solaryzację i sterylizację gleby. Do zwalczania chmielowców i nicieni należy stosować naturalne środki bakteryjne, takie jak Bacillus thuringiensis (Bt).
Jak rozwiązać problem zniekształcenia marchewki?
Tak naprawdę nie da się naprawić deformacji marchewki, gdy już taka wyrośnie. Najlepszą strategią jest obrona, co oznacza, że należy zapobiegać problemom z marchewką zanim one wystąpią.
Przed sadzeniem należy dobrze spulchnić glebę i dodać dużo kompostu, aby zapewnić energiczny wzrost i proste warzywa. Każdej jesieni należy usuwać stare resztki roślin i wyrywać chwasty, aby ograniczyć problemy związane z Phytoplasmią.
Zdeformowane marchewki są nadal smaczne i mogą być z powodzeniem stosowane w zupach i gulaszach, gdzie ich wygląd się nie liczy.
Zdeformowana marchewka na prawdę nie różni się w smaku niczym od tej prostej. Ja z powodzeniem stosuję do zup i sałatek!
Billboardy warszawa – skuteczny sposób na promocję outdoorową!
Jasna sprawa, że zdeformowane marchewki nie różnią się w smaku od tych prostych, ale warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Być może gleba potrzebuje nawożenia.
Wilgotne fundamenty? Skorzystaj z usługi https://osuszaniebudynku.com/osuszanie-piwnic-i-fundamentow/.
Deformacja marchewki często następuje po ataku Guzaka. Warto przyjrzeć się swoim uprawom.
Narzędzia, które przyśpieszą Twoją prace – https://jedmar.pl
Parapety zewnętrzne granitowe to najlepszy możliwy wybór jeśli chodzi o parapety montowane na zewnątrz