15 września, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Uprawa marchwi w pojemnikach – wskazówki dotyczące hodowli marchwi w kontenerze

Uprawa marchwi w pojemnikach jest doskonałym zajęciem na wczesną wiosnę lub jesień, ponieważ marchew preferuje chłodniejsze temperatury. Wysadzenie marchewki w pojemnikach w tych porach roku może przynieść korzystne zbiory. Słyszy się, że uprawa marchwi w pojemnikach jest trudna. W niektórych warunkach klimatycznych marchew może być uważana za zbyt wybredną, ale kiedy nauczysz się ją uprawiać w pojemnikach, zapragniesz stworzyć jej warunki do regularnego sadzenia.

Jak uprawiać marchewki w pojemnikach?

Marchewki należy hodować w pojemnikach w glebie lekkiej i dobrze odwodnionej. Hoduj marchew w pojemnikach, które są wystarczająco głębokie dla jej rozwoju. Kontenery powinny mieć otwory odwadniające, ponieważ rośliny korzeniowe mogą gnić, jeśli pozostaną w zawilgoconej glebie. Odmiany miniaturowe są najbardziej odpowiednie do hodowli w pojemnikach. Korzenie tej marchwi mają w momencie dojrzewania do 10 cm długości. Czasami są one nazywane odmianami amsterdamskimi.

Uprawiane w pojemnikach marchewki potrzebują regularnej wilgoci. Pojemniki wymagają częstszego podlewania niż uprawy w ziemi. Mulcz może pomóc w zatrzymaniu wilgoci podczas uprawy marchwi w pojemnikach i przyczynić się do obniżenia ilości chwastów. Uprawa marchwi w pojemnikach, podobnie jak w przypadku innych upraw korzeniowych, daje lepsze wyniki przy niewielkich zakłóceniach pracy korzeni, takich jak wyrywanie chwastów.

Pojemnik z marchwią może być umieszczony na zewnątrz, gdy temperatura osiągnie 7 stopni Celsjusza. Uprawa w pojemnikach pozwala na uzyskanie marchwi najlepiej uformowanej, zanim temperatura osiągnie 21 stopni Celsjusza, ale pomyślna produkcja w zbiorniku odbywa się pomiędzy 13-24 stopniami Celsjusza. W przypadku uprawy marchwi w pojemnikach późnym latem, należy zapewnić zacienione miejsce, które może utrzymać temperaturę od 10 do 15 stopni niższą niż w słonecznych miejscach.

Hodując marchew w pojemnikach, nawozimy ją zrównoważonym nawozem. Trochę azotu jest konieczne, ale zbyt dużo może sprzyjać nadmiernemu wzrostowi liści, a mniej marchwi.

Sadzonki rosnącej marchwi dzieli się od siebie w odległości od 2,5 do 10 cm, gdy osiągają wysokość 5 cm. Większość odmian jest gotowa do zbiorów w ciągu 65 do 75 dni po posadzeniu. Pojemniki pozwalają na elastyczne przeniesienie uprawy w chłodniejsze miejsce lub przykrycie, jeśli temperatura spadnie poniżej -7 stopni Celsjusza. Marchew w kontenerach może być czasami przezimowana do zbiorów wczesnowiosennych.