14 czerwca, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Uprawa żurawiny z sadzonek – wskazówki dotyczące ukorzeniania sadzonek żurawiny

Żurawina nie jest uprawiana z nasion, ale raczej z jednorocznych sadzonek lub z trzyletnich sadzonek. Oczywiście, można kupić sadzonki i będą one miały rok i system korzeniowy, lub można spróbować uprawy żurawiny z nieukorzenionych sadzonek, które wziąłeś do siebie. Ukorzenione sadzonki żurawiny mogą wymagać trochę cierpliwości, ale dla wyspecjalizowanego ogrodnika jest to połowa zabawy. Chcesz spróbować własnej uprawy sadzonek żurawiny? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ukorzenić sadzonki żurawiny.

Rozmnażanie żurawiny

Należy pamiętać, że żurawiny nie produkują owoców do trzeciego lub czwartego roku wzrostu. Jeśli zdecydujesz się spróbować zakorzenienia własnych sadzonek żurawiny, przygotuj się na dodanie kolejnego roku do tej ramy czasowej. Jednak, doprawdy, co to jest kolejny rok? W przypadku uprawy żurawiny z sadzonek, należy je pobrać bardzo wczesną wiosną lub na początku lipca. Roślina, z której pobierzesz sadzonki, powinna być dobrze nawodniona i zdrowa.

Jak ukorzenić sadzonki żurawiny?

Cięcie na długość 20 cm przy użyciu bardzo ostrych, odkażonych nożyc. Usuń pąki kwiatowe i większość liści, pozostawiając tylko górne 3-4 liście. Włóż odcięty koniec żurawiny do bogatej w składniki odżywcze, lekkiej pożywki, takiej jak mieszanka piasku i kompostu. Umieść sadzonkę w ciepłym, zacienionym miejscu w cieplarni, szklarni lub stosownym miejscu do rozmnażania. W ciągu 8 tygodni sadzonki powinny być ukorzenione.

Nowe rośliny należy przygotować przed umieszczeniem ich w większym pojemniku. Wyhoduj je w pojemniku przez cały rok, zanim przesadzisz je do ogrodu. W ogrodzie przesadzamy sadzonki do odległości 1,5 m. Zwilżaj wokół roślin ściółkę, aby pomóc w zatrzymywaniu wody i utrzymać rośliny regularnie podlewane. Nawozić rośliny przez pierwsze kilka lat z odżywką o wysokiej zawartości azotu, aby pobudzić pionowe pędy. Co kilka lat wycinaj martwe fragmenty i przycinaj nowe pędy, aby zachęcić rośliny do produkcji owoców.