26 kwietnia, 2024

Blog ogrodowy

Poradnik ogrodniczy od Strzypka

Jak poprawić swoją glebę, aby uprawiać zdrowszą marchew?

Być może widziałeś je – krzywe, rozwidlone korzenie marchwi, które są zmutowane i zniekształcone. Choć są jadalne, nie mają uroku prawidłowo wyrośniętej marchwi i wyglądają nieco obco. Jest to wynik niewłaściwej gleby.

Zanim w ogóle pomyślisz o wysianiu tych maleńkich nasionek, musisz wiedzieć, jak naprawić glebę, aby uniknąć zahamowania wzrostu i zniekształcenia korzeni. Uprawa zdrowej marchwi wymaga luźnej gleby i dużej ilości organicznych dodatków.

Zarys profilu glebowego do uprawy marchwi da Ci wiedzę, która pozwoli Ci uzyskać obfite plony doskonałych, prostych warzyw, idealnych na świeżą przekąskę i wiele innych zastosowań.

Najlepsza gleba dla marchwi

Rośliny korzeniowe, takie jak marchew, najlepiej wysiewać bezpośrednio do przygotowanego podłoża na zewnątrz. Temperatura sprzyjająca kiełkowaniu wynosi od 16 do 18 stopni Celsjusza. Optymalna gleba dla marchwi jest luźna, wolna od gruzu i grudek, gliniasta lub piaszczysta.

Nasiona należy sadzić wczesną wiosną, aby uniknąć letnich upałów, które spowodują, że korzenie staną się twarde i gorzkie. Przygotuj swoje podłoże pod nasiona, jak tylko gleba stanie się miękka, aby można było na niej pracować, poprzez orkę i dodanie organicznych składników.

Należy również sprawdzić drenaż. Marchew, która rośnie, gdy gleba jest zbyt wilgotna, wypuszcza owłosione małe korzenie, które niszczą ogólną teksturę warzyw.

Umiarkowana gleba, która nie jest ani zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa i ma pH pomiędzy 5,8 a 6,5 zapewnia najlepsze warunki do uprawy zdrowej marchwi.

Jak naprawić swoją glebę?

Sprawdź pH swojej gleby, aby stworzyć dobry profil glebowy dla marchwi. Marchew nie owocuje dobrze, gdy gleba jest kwaśna. Jeśli musisz użyźnić glebę, zrób to jesienią przed sadzeniem. Wapno ogrodowe jest zwykłą metodą zmiany pH na bardziej zasadowe. Postępuj zgodnie z informacjami o ilości użycia na worku.

Użyj glebogryzarki lub wideł ogrodowych i spulchnij glebę na głębokość co najmniej 20,5 cm. Usuń wszelkie zanieczyszczenia, kamienie i rozbij grudy, aby gleba była jednolita i miękka. Po usunięciu większych kawałków gleby wygrab grządkę na gładko.

Podczas uprawy gleby należy dodać od 5 do 10 cm ściółki z liści lub kompostu, aby spulchnić glebę i dodać składniki odżywcze. Dodaj od 2 do 4 filiżanek (480 do 960 mL.) uniwersalnego nawozu na każde 30,5 m. i rozprowadź go na dnie rabaty.

Uprawa zdrowej marchewki

Po przygotowaniu podłoża do siewu, nadszedł czas na sadzenie. Nasiona należy rozstawić w odległości od 5 do 10 cm i sadzić pod warstwą gleby o grubości od 0,5 do 1,5 cm. Nasiona marchewki są malutkie, więc odstępy można uzyskać za pomocą iniektora do nasion lub po prostu rozrzedzić je po wykiełkowaniu nasion.

Utrzymuj powierzchnię gleby lekko wilgotną, aby nie tworzyła skorupy. Sadzonki marchwi mają trudności z wschodzeniem, jeśli gleba jest twarda.

Zastosuj w rzędach saletrę amonową w ilości 454 g na 30,5 m. rzędu, gdy rośliny osiągną wysokość 10 cm.

Miła, luźna gleba, na której uprawia się marchew, sprzyja również rozwojowi wielu chwastów. Wyciągnij tyle chwastów, ile możesz i unikaj głębokiej uprawy w pobliżu roślin, ponieważ korzenie mogą zostać uszkodzone.

Marchew zbiera się po 65-75 dniach od zasadzenia lub gdy osiągnie pożądaną wielkość.